Jak wykonać zdjęcia będąc na wakacjach cz.3

Prowadząc zakład fotograficzny drukujemy tysiące zdjęć z wycieczek z całego świata. Widzimy często jak potencjalnie świetne zdjęcia mogłyby się nimi stać, zmieniając czasem tylko jedną czynność podczas fotografowania. Pragniemy podpowiedzieć Ci jak ulepszyć swoje wakacyjne fotografie.

Jak robić zdjęcia telefonem na wakacjachPrzedstawimy Ci teraz jak wykonywać na wakacjach zdjęcia spontaniczne, a jak pozowane. Dlaczego warto mieć jedne i drugie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wykonywaniu.

Zdjęcia spontaniczne wykonywane podczas wakacyjnego urlopu

Podczas wykonywania zdjęć spontanicznych zwykle brakuje czasu na zwrócenie uwagi na przeszkadzające elementy na zdjęciu (np wystające drzewo zza głowy, mistrz drugiego planu z wielkim brzuchem i piwem w ręku, czy akurat sikający pies) jednak warto jest wyrobić w sobie nawyk sekundowego ogarnięcia wzrokiem przestrzeni w kadrze i w razie niesprzyjającego tła lekko zmienić kadr fotografowanej sceny. Jeżeli mimo to w tle pojawi się zbędny element, zawsze można go usunąć w późniejszej obróbce zdjęć – będziemy poruszać ten temat w kolejnych wpisach.

OK, jak się do tego szybko zabrać.

Większość telefonów obecnie posiada możliwość uruchomienia aparatu jednym przyciskiem. Jeśli jeszcze nie znasz tej funkcji sprawdź w wyszukiwarce jak tego dokonać w przypadku Twojego telefonu. W ten sposób maksymalnie skrócisz czas reakcji i masz większą szansę, że zachowasz na zdjęciu najlepszy moment.

Jak robić zdjęcia na wakacjachPonadto w poprzednim wpisie sugerowaliśmy aby na czas wyjazdu zaopatrzyć się w dodatkowy pokrowiec na telefon. Wybierz taki pokrowiec, z którego będziesz w stanie szybko wyjąć sprzęt (ewentualnie z możliwością dokładniejszego zamknięcia pokrowca na czas przejazdu komunikacją miejską czy stania w kolejkach gdzie jest większe prawdopodobieństwo kradzieży).

Zalecamy również ustawienie w aparacie telefonu trybu automatycznego.

A na koniec, fotografuj, fotografuj, fotografuj pamiętając, że często te najmniej udane technicznie zdjęcia, są tymi najlepszymi, które przedstawiają właściwy moment.

Zdjęcia spontaniczne świetnie podkreślają panującą atmosferę. Już same w sobie powodują uśmiech u oglądającego. Stanowią wspaniałą niemą opowieść w albumie z wycieczki.

Zdjęcia pozowane podczas wakacyjnego wyjazdu

Ustal z innymi osobami (swoją żoną, mężem, dzieckiem, przyjaciółmi itd.), że zdjęcia pozowane są dla Ciebie ważne i chcesz je wykonywać w odwiedzonych miejscach. Uchroni to Twoje cyfrowe wspomnienia od sztucznych uśmiechów.

Zawsze staraj się znaleźć możliwie najlepszy kadr uwzględniając przy tym kierunek fotografowania względem oświetlenia (lub zacienienia) całej sceny jak i osób fotografowanych. Jest to mniej istotne gdy korzystasz w swoim telefonie z funkcji HDR natomiast może okazać się pomocne jeśli taka funkcja jest przez Ciebie nieużywana.

Zdjęcia z telefonu podczas wakacjiCo pokazać na zdjęciu?

Również ważne jest to, co chcesz pokazać.
Jeśli chcesz zaprezentować panoramę rozważ, czy lepiej będzie, gdy osoba na zdjęciu będzie sfotografowana w formie portretu czy jednak istotna będzie cała sylwetka. Często zdarza się, że ta druga opcja nie sprawdza się ponieważ ostatecznie postać na zdjęciu jest mała, a przy późniejszym druku znika na całym planie. Jeśli podejdziesz bliżej osoby przedstawisz również jej radość, a to właśnie ten element z czasem rozbudza największe emocje wspomnień.

Niepotrzebne elementy w kadrze

Uważaj na pojawiające się w tle niepotrzebne elementy. Mogą to być wystające „z głowy” latarnie lub inne obiekty, śmietniki na bokach kadru zdjęcia. Zwróć uwagę czy w tle nie ma innych osób mogących zepsuć całe ujęcie. Jeżeli fotografujesz w miejscu gdzie jest bardzo duża ilość osób zwiedzających, postaraj się wybrać takie miejsce, w których osób jest najmniej i zastosuj się do porady z panoramą (portret i scena w oddali). Zyskasz w ten sposób czysty kadr, a dodatkowo uzyskasz unikalną fotografię.

Zdjęcia pozowane stanowią podstawę tworzenia późniejszej pamiątki z wyjazdu. Przemyślane zdjęcia przeważnie lepiej prezentują się na okładce albumu lub fotoksiążki. Takie „uporządkowane” w kadrze fotografie mogą również być świetnym materiał na kubek z własnym zdjęciem, puzzle fotograficzne czy kalendarz ze zdjęciami na kolejny rok.

Statyw fotograficzny na wakacjach

W poprzednim wpisie znajdziesz informacje o tym jaki statyw sprawdzi się podczas wakacji.

Mini statyw fotograficzny na telefonJadąc na wycieczkę w parze lub przy większej ilości osób bardzo często zdarza się, że na zdjęciu brakuje osoby, która w tym momencie robi zdjęcie. Dlatego mały statyw jest idealnym rozwiązaniem na to, aby cała rodzina lub paczka przyjaciół znalazły się na zdjęciu.

MINI STATYWKUP TERAZ

Mini statyw, który proponujemy w naszym sklepie internetowym umożliwia wykonywanie zdjęć z nietypowych miejsc. Można go postawić tradycyjnie, zawinąć o różnego rodzaju rurki, latarnie, drzewa kończąc na bardziej ambitnych zawieszania go w dowolnym miejscu. Uruchom swoją pomysłowość, a otrzymasz świetne efekty wyprzedzające tym samym standardowe zdjęcia ze zwykłego statywu lub kijka selfie.

Format, wielkość i jakość zdjęć

Choć jest to temat na osobny, obszerny wpis to postaramy się możliwie streścić.
Fotografując telefonem zwykle nie masz do wyboru innych opcji niż wybranie formatu JPG – i tym póki co nie będziemy się zajmować. Bardzo istotne są jednak ustawienia aparatu w telefonie.

Zwróć szczególną uwagę na:

  • jakość zdjęcia (poziom kompresji przy zapisie)
  • rozdzielczość zapisywanego pliku
  • format (proporcje boków)

Jakość zdjęcia

Jak robić zdjęcia na urlopieUstaw możliwie najwyższą jakość zdjęć. Jeżeli nie wiesz jak tego dokonać w Twoim telefonie, wpisz w wyszukiwarkę Google, model swojego telefonu oraz ustawienia aparatu( np. „samsung s7 ustawienia aparatu”). Wybierając tą opcję uzyskasz najlepsze efekty na zdjęciach. Część telefonów nie posiada ustawienia poziomu kompresji. Należy wtedy zająć się w ustawieniach rozdzielczością plików danego sprzętu. Pamiętaj aby sprawdzić, czy masz wystarczającą ilość pamięci w urządzeniu.

Rozdzielczość zdjęcia

Podobnie jak w przypadku jakości, ustaw najwyższą rozdzielczość. Zwykle jest to określane jako „low”, „standard” lub „normal” oraz „high”. Pozwoli to na wykonanie większych wydruków lub dokonywanie zbliżeń.

Format

Dzisiejsze urządzenia mają wiele propozycji ustawienia proporcji boków. Są to m.in. 3:4, 2:3, 16:9 itd. Najbardziej odpowiednim formatem aby później móc bez problemu wydrukować zdjęcia w formacie 10×15 cm jest format 3:2. W ten sposób w 98% to co widzisz na zdjęciu zostanie wydrukowane. Jeśli tego nie uwzględnisz, zdjęcia przed wydrukowaniem trzeba będzie dodatkowo wykadrować i albo zdjęcie zostanie przycięte albo pojawią się na wydruku białe paski.

Tym samym przy wykonywaniu zdjęć nie kadruj zbyt mocno – zawsze zostaw nieco miejsca przy krawędziach kadru.

W naszych kolejnych wpisach:

  • powiemy jak wykonywać zdjęcia w ciągu dnia, a jak wieczorem lub w nocy
  • omówimy szerzej jak możesz wykonać kopię bezpieczeństwa swoich cyfrowych wspomnień
  • poruszymy kwestię obróbki zdjęć oraz czy na pewno jest to potrzebne
  • dowiesz się jak fotografować aby zdjęcia w późniejszym czasie stanowiły idealny pomysł na prezent

<<< przeczytaj poprzedni wpis lub przeczytaj następny wpis >>>

Dodaj komentarz