Jak wykonać zdjęcia będąc na wakacjach cz.2

Rodzinne zdjęcia na wakacjachWiesz już z poprzedniego wpisu, jaki sprzęt wg nas jest najbardziej skuteczny do fotografowania podczas spędzania wakacji. Teraz dowiesz się, co jeszcze jest ważne aby zabrać ze sobą na wyjazd (a czego zdecydowanie nie) oraz jak korzystnie może wpłynąć to na Twoje zdjęcia (i brak bólu pleców).

Fotografuj smartfonem

Zdajemy sobie sprawę, że zachęcanie przez fotografa do wykonywania zdjęć telefonem może być dość nietypowe jednak wynika to z kilku powodów:

 • telefon masz przeważnie przy sobie
 • dzisiejsze smartfony oferują wysoką jakość zdjęć oraz posiadają dodatkowe funkcje retuszu
 • telefon wyciągniesz znacznie szybciej niż lustrzankę
 • wykonując zdjęcia smartfonem możesz szybko podzielić się z innymi swoimi zdjęciami
 • używając telefonu do wykonywania zdjęć zdecydowanie łatwiej będzie Ci wykonać kopie zapasową plików
 • Twoje ciało Ci podziękuje za to, że nie będzie musiało dźwigać na szyi lub ramieniu lustrzanki, obiektywów, akumulatorów, kart, chusteczek do przecierania obiektywu, kolejnych obiektywów, kolejnych akumulatorów :))) itd.

Etapy, które doprowadzą Cię do radosnych wspomnień i zmotywują do kolejnego urlopu

Zdjęcia z wyjazdów przeważnie docenia się po latach, gdy można do nich wrócić np w postaci już wydrukowanych zdjęć w albumie. Zanim jednak to nastąpi powinno się zadbać o poszczególne etapy:

 • wykonywać wiele niepozowanych, spontanicznych ujęć
 • zadbać o kopię bezpieczeństwa plików jeszcze podczas wyjazdu
 • po zakończeniu wakacji (np po dwóch tygodniach) wykonać selekcję najlepszych ujęć
 • wydrukować zdjęcia i wypełnić nimi album lub wykonać fotoksiążkę
 • przygotowany album lub fotoksiążkę pokazać rodzinie i znajomym oraz odłożyć na półkę
 • wrócić do wspomnień przed kolejnymi wakacjami, naładować się pozytywną energią, zaplanować kolejny urlop i przypomnieć sobie porady ze wszystkich wpisów z serii „Jak wykonać zdjęcia będąc na wakacjach”

Wracając jednak do głównego tematu omówimy jeszcze co ze sobą zabrać, a czego zdecydowanie nie warto pakować do walizki lub plecaka.

Lustrzanka cyfrowa z dodatkowymi obiektywami na wakacjach

Jak wykonywać wakacyjne zdjęciaZgodnie z naszą ideą tworzenia spontanicznych ujęć wakacyjnych odradzamy fotografowanie lustrzanką. Na samej górze tego wpisu podaliśmy kilka argumentów. Nie oznacza to jednak, że lustrzanki są złe 🙂 Wręcz odwrotnie ponieważ dają znacznie więcej możliwości otrzymania wspaniałych zdjęć natomiast z racji ich ciężaru często zniechęcają do wykonywania ujęć w najlepszych momentach, co niestety przekłada się na zmniejszenie ilości wartych zapisania wspomnień. Jeśli jednak nie jest dla Ciebie problemem noszenie sprzętu przez cały dzień i zdecydowanie dla Ciebie najważniejszym czynnikiem jest jakość zdjęć nie znajdziemy silnego argumentu aby Cię przekonać do fotografowania smarfonem – sami też wielokrotnie wykonaliśmy wspaniałe ujęcia lustrzankami podczas naszych wyjazdów.

Statyw fotograficzny na wakacjach

Duże statywy są niepraktyczne, ich nieporęczność i waga zniechęca do fotografii wakacyjnej, a tym bardziej nie ma sensu stosowania ich przy fotografowaniu smartfonem. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań mini statywów, które są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kijki do selfie. W naszym sklepie internetowym jak i stacjonarnym również możesz nabyć bardzo praktyczny mini statyw, który poprzez swoją konstrukcje można zastosować na wiele sposobów.

Lampa błyskowa na wakacjach

Zamiast zabierać ze sobą kolejny gadżet staraj się wykonywać w takich miejscach gdzie jest więcej światła (np od latarni). Wpłynie to korzystnie na wyrazistość zdjęcia, ostrość, przeważnie też utworzy się ciekawy układ gry świateł i cieni oraz zdjęcie nie będzie zawierało zbyt dużej ziarnistości. Oczywiście są dostępne dodatkowe mini lampy do smartfonów jednak uważamy, że jest to zbędne rozwiązanie zarówno pod względem dodatkowo zajętego miejsca w kieszeni jak i wydłużonego czasu na wykonanie spontanicznego ujęcia.

Karta pamięci na wakacjach

O tym już wspominaliśmy w poprzednim wpisie jednak warto przypomnieć aby przed wyjazdem zakupić drugą lub z większą ilością miejsca kartę pamięci. Jeżeli jesteś zwolennikiem wykonywania zdjęć zapewne karta 16GB lub 32 GB spokojnie wystarczy Ci na jeden wyjazd. Jeśli jednak lubisz nagrywać również filmy zalecamy karty od 32 GB w górę. O filmowaniu na wakacjach także wspomnimy w kolejnych wpisach.
Przypominamy również, że warto wyrobić sobie nawyk codziennego kopiowania zdjęć i filmów z danego dnia.

Bezpieczne miejsce na telefon lub inne urządzenie do rejestracji

Robienie zdjęć na wakacjachChoć na co dzień telefon nosimy w kieszeni lub torebce tak podczas wyjazdu zwykle zmieniamy na chwile stałe nawyki i miejsca przechowywania sprzętu, co może przełożyć się na jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania smartfona podczas wycieczki. Jeżeli przed wyjazdem wyposażysz się w dodatkowy i odpowiedni pokrowiec (np na pas) może on uchronić przed wieloma przykrościami. Po pierwsze nowe, wyznaczone miejsce na sprzęt łatwiej jest uwzględnić przy pakowaniu, po drugie zabezpieczy Cię przed zagubieniem lub kradzieżą.

Plan fotografowania na wakacjach też warto mieć „w głowie”

Jedynym planem powinny być (wśród uczestników wyjazdu) jasno ustalone zasady, co do wykonywania zdjęć podczas wakacji. Dlaczego? Ponieważ to, ze Ty uwielbiasz robić zdjęcia, nie oznacza to wcale, że Twoja rodzina czy znajomi też są pasjonatami fotografii.

Zdjęcia spontaniczne vs pozowane

Zwróć uwagę, że zachęcamy do wykonywania zdjęć spontanicznych, co oznacza również, że zatrzymywanie waszej wyprawy co 5 minut w celu ustawienia wszystkich aby wykonać zdjęcie może w większości doprowadzić innych do irytacji. Dlatego jeśli jasno określisz, że wspomnienia z wycieczki w postaci zdjęć są dla Ciebie ważne, a tym samym inni określą Ci jakie są ich oczekiwania możesz sprawnie ustalić kompromis. Ma to ogromne znaczenie na całość urlopu i gdy pominiesz ten etap może się okazać, że zdjęcia z pierwszego dnia są radosne jednak „raport”z kolejnych dni prezentuje pozowanie w formie sztucznej radości.

Nie oznacza to jednak, że zdjęcia pozowane (na które również warto jest się wspólnie umówić) są niepotrzebne. Tak naprawdę wśród wszystkich wykonanych ujęć z wakacji to właśnie zdjęcia pozowane mogą się okazać kluczowe do wybrania ich jako okładka fotoksiążki, zdjęcie do kalendarza na przyszły rok czy jako podarunek najbliższej rodzinie w postaci wydrukowanego zdjęcia w ramce fotograficznej.

W następnych wpisach serii artykułów o tym „Jak fotografować na wakacjach?” dowiesz się m.in.:

 • opiszemy jak wykonywać poprawnie spontaniczne i pozowane zdjęcia podczas wakacji (w tym ważny element o kadrowaniu zdjęć i formacie ich wykonywania)
 • otrzymasz porady techniczne jak wykonywać zdjęcia w ciągu dnia, a jak wieczorem lub w nocy
 • dowiesz się jak wykonać kopie zapasową Twoich zdjęć
 • zdobędziesz informację o tym jak obrabiać zdjęcia oraz czy jest to wymagane dla otrzymania odpowiednich efektów
 • zaprezentujemy Ci możliwości, co możesz wykonać ze swoich zdjęć – mogą one być nie tylko Twoim wspomnieniem ale również wspaniałym prezentem dla najbliższych (np zdjęcia z wakacji na puzzlach fotograficznych, fotokubku czy kalendarzu z własnymi zdjęciami)

<<< przeczytaj poprzedni wpis lub przeczytaj następny wpis >>>

Dodaj komentarz