Jak wykonać zdjęcia będąc na wakacjach cz.1

Jak robić zdjęcia na wakacjachZbliżają się wakacje więc bardzo wiele osób spełni swoje wyjazdowe marzenia. Czy to obóz dziecka, wyjazd w polskie góry czy zagraniczna podróż, zawsze warto jest wrócić do wspomnień z takich dni. Najlepszą formą będą zdjęcia. Poniższy wpis uwzględnia najważniejsze aspekty tworzenia świetnych zdjęć z wycieczek przy posiadaniu dowolnego sprzęty fotografującego. Ponadto informujemy przed czym się uchronić aby móc po latach cieszyć się udanymi zdjęciami.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę aby wykonać udane zdjęcia?

Jeżeli rozważasz zabranie swojego aparatu fotograficznego w postaci lustrzanki weź pod uwagę najczęstszy powód, który zniechęca do fotografowania – jest to ciężar sprzętu i wymaganych akcesoriów, który trzeba targać przez cały czas (uwzględniając również wyjścia do sklepu aby nie pozostawiać sprzętu w samochodzie).

Najlepsze zdjęcia to takie, które zachowują wyjątkowość chwili. To kolejny powód dla którego lustrzanka nie sprawdzi się w większości przypadków. Zanim wykonasz zdjęcie (no chyba, że aparat ciągle nosisz na szyi) najlepszy moment zniknie z kadru.

Fotografuj smartfonem

Jak robić zdjęcia na wyjazdach za granicąChoć fotografią zajmujemy się profesjonalnie, to zachęcamy do fotografowania smartfonem lub innymi niewielkimi urządzeniami. Mamy sprawdzone sposoby wykonywania zdjęć podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednym z takich sposobów jest właśnie wykonywanie zdjęć telefonem lub innym niewielkim urządzeniem, które zmieści się w kieszeni i posiada natychmiastowy czas reakcji.

Oczywiście należy również wziąć pod uwagę możliwości techniczne, jakość zdjęć i inne istotne elementy wpływające na otrzymanie udanej fotografii. Zakładamy jednak, że posiadasz telefon nowej generacji, który nie dość, że wykonuje zdjęcia w dużych rozdzielczościach, to dodatkowo posiada mnóstwo przeróżnych funkcji wspomagających fotografowanie.

Karta pamięci aparatu i kopia bezpieczeństwa

Jak robić zdjęcia podczas wakacjiBardzo ważnym elementem przygotowań przed wyjazdem jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości pamięci w urządzeniu aby nie zabrakło jej w kluczowym momencie. Jest też drugi ogromnie ważny element – kopiowanie plików każdego dnia.

Na pewno doskonale wiesz, że podczas wyjazdów, na których jest przeważnie pełno pozytywnych emocji łatwo jest w tej radości „stracić głowę” jak i z tego powodu również telefon lub aparat. Pomijając kwestie straty urządzenia dodatkowo można utracić wszelkie wspomnienia zapisane na zdjęciach.

Możliwości kopiowania jest bardzo wiele, począwszy od ciągłego backupu wykonanych zdjęć, kończąc na kopiowaniu ręcznym plików np na bezpłatny wirtualny dysk. Takie narzędzia np udostępnia usługa Google. Warto jest więc każdego wieczoru po powrocie do domu (lub z samego rana dnia następnego) skopiować wszystkie wykonane zdjęcia i filmy.

Podsumowanie:

  • radzimy nie zabierać ze sobą lustrzanki szczególnie na wycieczki zagraniczne jeżeli mamy w planach aktywne zwiedzanie lub przemieszczanie się głównie pieszo – zbędny ciężar, a skuteczność wykonywania zdjęć w odpowiednim momencie niewielka
  • pamiętaj o wyposażeniu swojego urządzenia w odpowiednią ilość pamięci
  • bardzo ważne jest kopiowanie na wirtualny dysk wykonanych zdjęć i filmów jeszcze tego samego dnia wieczorem lub następnego dnia rano przed kolejnym wyjściem

Polub nasz fanpage na Facebook aby być na bieżąco z kolejnymi artykułami.

W kolejnych wpisach z serii „Jak wykonać zdjęcia będąc na wakacjach” omówimy:

  • dalsze przygotowania sprzętowe do wyjazdu oraz ich najbardziej skuteczne wykorzystanie
  • informacje najważniejsze, czyli o tym jak fotografować aby później bez problemu móc wydrukować zdjęcia
  • na koniec dla wytrwałych poruszymy kwestie obróbki zdjęć i wiele innych pomocnych informacji

Udanych wakacji!

przeczytaj następny wpis >>>

Dodaj komentarz