Jak wykonać kolaż ze zdjęć

Dzisiejszy wpis zawiera informacje o tym jak wykonać kolaż ze zdjęć.

Kolaż ze zdjęć umożliwia w oryginalny sposób zaprezentowanie zbioru zdjęć na jednym wydruku. Usługę wykonania projektu kolażu ze zdjęć możesz zlecić nam lub wykonać osobiście. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie kolażu we własnym zakresie poniżej znajdziesz informacje jak możesz tego dokonać korzystając z darmowego oprogramowania (do użytku domowego) dostępnego w internecie.

Projektowanie kolaży ze zdjęćAby sprawy nie komplikować wybraliśmy dla Ciebie oprogramowanie bardzo intuicyjne, do których doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza w ogóle nie są potrzebne. Wystarczy aby zapoznać się z poniższymi podpowiedziami i w ten sposób szybko będziesz cieszyć się swoim przepięknym kolażem ze zdjęć.

Kolaż ze zdjęć w formie wydruku nadaje się na większość okazji. Może to być zbliżający się Dzień Ojca ale również każde inne rodzinne święto czy uroczystość jak wesele, urodziny, rocznica, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka czy pamiątka na zakończenie roku szkolnego. Mówiąc krótko to idealny prezent dla większości sytuacji, a do tego można go szybko zrealizować.

Projekt z kolażem ze zdjęć można wydrukować na papierze fotograficznym i oprawić w ramkę fotograficzną lub można go zaprezentować w formie fotoobrazu lub fotopianki. Bardzo ciekawym pomysłem, który dostarcza wiele zabawy jest naniesienie projektu na puzzle fotograficzne – gwarantujemy udaną zabawę podczas układania tak wykonanych puzzli.

Jak wykonać kolaż ze zdjęć:

 1. Wybierz ze swoich zbiorów interesujące Cię zdjęcia. Na początku może być ich więcej niż przewidujesz wykorzystać ponieważ podczas projektowania może się okazać, że któreś z nich nie będzie pasować (np pod kątem kadru, kolorystyki, ustawienia osób na zdjęciu itd.).
 2. Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie, które wspomoże wykonanie projektu (propozycje programów znajdziesz na dole tego artykułu)
 3. Zaprojektuj kolaż zgodnie z instrukcją podaną poniżej.
 4. Pamiętaj aby zapisać projekt a następnie wyeksportuj plik do formatu JPG dla rozdzielczości 300 DPI
 5. Wyślij do nas zamówienie.

Gotowy kolaż ze zdjęć możesz otrzymać jako:

Najczęstsze błędy przy projektowaniu kolażu ze zdjęć:

 • zbyt mała rozdzielczość nie nadająca się do druku lub znacząco pogarszająca efekt
 • niewłaściwa proporcja boków (np szerokość i wysokość nie pasują do tradycyjnych ramek fotograficznych)
 • istotne elementy na zdjęciu są zbyt blisko krawędzi – zwłaszcza ma to znaczenie przy wkładaniu zdjęcia w ramkę fotograficzną lub nadrukowaniu projektu kolażu na płótno (canvas)
 • brak zapisanego projektu z poziomu programu (jedynie wyeksportowanie pliku) co w razie wymaganej korekty nie jest możliwe i całą pracę trzeba zaczynać od nowa

Mała rozdzielczość plików i niewłaściwa proporcja boków

Zbyta mała rozdzielczość dostarczonych projektów to najczęstszy powód, który utrudnia lub nawet uniemożliwia wykonanie wysokiej jakości wydruku. Wiele oczywiście zależy od oczekiwanego formatu (wielkości w cm wydrukowanego obrazu). Dlatego warto przed przystąpieniem do projektowania zdecydować się na to, jakiej wielkości wydruk potrzebujesz. Jeżeli jest to np 30×40 cm to nieodpowiednio jest przygotowywać projekt o wielkości 30×45 cm ponieważ ostatecznie zdjęcie przed wydrukiem będzie musiało zostać przycięte albo zostaną dodane paski aby całość została wydrukowana. Przy wyborze wielkości projektu w programie, którym zamierzasz wykonać kolaż ze zdjęć zwróć uwagę, czy jednostką miary jest centymetr, a nie np piksel.

Projektowanie kolaży ze zdjęć 02Dla przykładu (nie dotyczy druku w formie fotoobrazu):

Zależy Ci aby Twój projekt miał po wydrukowaniu na papierze fotograficznym wielkość 30×40 cm.
Należy więc w ustawieniach programu wpisać w/w rozmiar przy zachowaniu rozdzielczości (określanej najczęściej jako DPI) 300 DPI.

Inaczej jednak projektuje się kolaż ze zdjęć gdy jego ostateczna wersja ma zostać nadrukowana na płótnie. Ze względu na to, że płótno naciągane jest na blejtram (drewnianą ramę umożliwiającą naciągnięcie płótna), a tym samym płótno nachodzi na jego krawędzie, należy uwzględnić to na etapie projektowania. Najlepiej jest przyjąć, założenie, że z każdej strony powinien być zachowany margines bezpieczeństwa wielkości około 2,5, a czasem nawet 3 cm.

Dla przykładu (dotyczy wyłącznie druku jako fotoobraz):

Jeżeli chcesz otrzymać fotoobraz wielkości 30×40 cm to projekt kolażu (przy założeniu, że zachowujemy bezpieczny margines o szerokości 2,5 cm) powinien mieć wymiary 35×45 cm. Pamiętaj również, że na krawędziach, które ostatecznie zostaną naciągnięte na blejtram nie powinno być istotnych elementów jak np sylwetki ludzi, napisy itp.
Jeżeli masz pytania odnośnie odpowiedniego dla Ciebie formatu skontaktuj się z nami.

Jaki wybrać program do zaprojektowania kolażu ze zdjęć:

Z dość dużej ilości propozycji dostępnej w internecie wybraliśmy dla Ciebie trzy programy.

 1. CollageIt (brak języka polskiego)
 2. Collagerator (brak języka polskiego)
 3. Photoscape

CollageIt

Bardzo intuicyjny program do projektowania kolażu. Ma kilkanaście gotowych układów zdjęć. Po wybraniu odpowiedniego szablonu wystarczy wybrane zdjęcia przeciągać na okienko kolażu. Ważne aby przed projektowaniem wybrać interesujący nas wymiar projektu – pamiętaj aby nie popełnić błędów przy projektowaniu o czym również piszemy w tym artykule.

Link do pobrania programu (przy pobieraniu skorzystaj z przycisku „linki do programu”):
Pobierz CollageIt

Producent udostępnia również krótki filmik prezentujący możliwości programu:

Collagerator

Również bardzo intuicyjny program. Jedyną jego wadą jest, że czasem przy dużych plikach (o dużej rozdzielczości lub dużej wadze pliku) program zawiesza się lub niepoprawnie eksportuje projekt do formatu jpg.

Collagerator

Pobierz Collagerator

Link do pobrania programu (przy pobieraniu skorzystaj z przycisku „linki do programu”):
Strona producenta: MediaHuman

Program Collagerator szczególnie polecamy do zastosowań przy niewielkich projektach np w celu w pełni zautomatyzowanego procesu tworzeni kolażu (w formie automatycznie rozrzuconych zdjęć na określonej wielkości projekcie).

Pamiętaj aby w trakcie projektowania oraz przed wyeksportowaniem pliku JPG (który będzie nadawał się do druku w dowolnym miejscu) zapisać projekt, co umożliwi późniejszą edycję. W przypadku zawieszenia programu nie stracisz swojej dotychczasowej pracy.

Photoscape

Photoscape jest bardzo przydatnym narzędziem służącym nie tylko do wykonywania kolażu. Ma szereg innych opcji z którymi warto się zapoznać. Ponadto dostępna polska wersja językowa z pewnością zachęci do jego użytkowania.

Link do pobrania programu (przy pobieraniu skorzystaj z przycisku „linki do programu”):
Pobierz Photoscape

Jeśli masz pytania odnośnie zaprojektowania kolażu ze zdjęć skontaktuj się z nami, a z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc znaleźć rozwiązanie.

Kolaż ze zdjęć w kształcie serca, koła lub cyfry

Posiadasz ponad 50 zdjęć, jednak tradycyjny ich wydruk w formie odbitki nie jest dla Ciebie wystarczający? Świetnym pomysłem, może okazać się kolaż ze zdjęć, przedstawiający kształt serce, koła lub cyfry. Sprawdzi się jako prezent na urodziny, rocznicę lub inną ważną okazję. Kolaż może zawierać zdjęcia z ostatnich osiemnastu lub pięćdziesięciu lat.

Kolaż serce ze zdjęć prezent

 

 

Dodaj komentarz