Kadrowanie

Nie musisz wiedzieć wielu istotnych szczegółów dotyczących prawidłowego kadrowania. Na pewno jednak chcesz mieć pewność, że będziesz mógł wykorzystać odpowiednio swoje zdjęcia do ramki czy innej formy prezentacji.

Jeśli Twoje zdjęcia wymagają wykadrowania – skorzystaj z naszego doświadczenia.

Po co kadrować zdjęcia?

Jest przynajmniej kilka powodów dla których cyfrowe pliki ze zdjęciami należy wykadrować przed ich wydrukiem. Wiele standardowych formatów w fotografii jest względem siebie nierównych (inne proporcje boków). To stwarza sytuację, że to samo zdjęcie wydrukowane w formacie 10×15 będzie inaczej wyglądać w formacie 13×18. Inaczej mówiąc odbitka 13×18 będzie bardziej przycięta przez co przy automatycznym cięciu istotny fragment na fotografii mógłby zostać ucięty.

My przed wydrukiem Twojego zamówienia każde zdjęcie kadrujemy ręcznie, a w razie wątpliwości co do przycięcia, kontaktujemy się z Tobą.

Kadrowanie zdjęć ale nie do wydruku

Są jednak sytuacje gdzie nie chcesz zamówić wydruku, a jedynie bardziej dopracować swoje pliki ze zdjęciami (np do prezentacji ze zdjęć lub innej formy publikacji). W takiej sytuacji prześlij nam na e-mail lub dostarcz osobiście pliki. Na miejscu lub e-mailowo omówimy na czym Ci zależy.

Zdjęcia i fotografie wykonane na styk

W przypadku gdy posiadasz zdjęcia (bo rzadziej ten temat jednak się tyczy fotografii wykonywanych przez zawodowców) wykonane np telefonem, proporcje boków ostatecznego pliku mogą być bardzo różne. W skrócie mówiąc, zdjęcie z telefonu w dużej ilości przypadków wymaga wykadrowania do druku.

Jednak fotografując telefonem, często wykonujesz ujęcie „na szybko”, kiedy nie masz czasu na zadbanie o odpowiedni kadr. Często wtedy, okazuje się, że czyjaś twarz lub inne bardzo istotne elementy zawarte na zdjęciu, znajdują się przy jednej i drugiej krawędzi obrazu.

W takiej sytuacji przed wydrukiem proponujemy dwie opcje. Pierwsza, to wydruk zdjęcia z białymi paskami dla zachowania całego kadru (i jest to opcja bezpłatna). Druga opcja, to retusz zdjęcia w postaci „wydłużania” krawędzi, na co składa się dodawanie nieistniejących wcześniej elementów na zdjęciu. Drugie rozwiązanie jednak wymagana wyceny, a ta z racji nieskończonej ilości możliwości wymaga wcześniejszego zapoznania się z materiałem.

Jak samemu wykadrować zdjęcia?

Możesz skorzystać z wielu darmowych programów. Są one dostępne zarówno na komputery jak i na urządzenia przenośne. Ważne jest jednak aby proces kadrowania nie obniżył jakości pliku, co niestety często zdarza się w programach i aplikacjach tworzonych bardziej dla wyświetlania reklam, a nie dla praktycznego użytku.

Ponadto część aplikacji jest standardowo ustawionych aby ostateczny (nowy) plik został zapisany do wyświetlania na ekranie. Warto więc przy pierwszym użyciu programu wejść w jego ustawienia. Najważniejsze to aby plik wyjściowy miał 300 dpi (bo taka rozdzielczość jest odpowiednia dla druku) oraz miał wysoką jakość zapisu (aby nie pogorszyć jakości pliku).